Krasohled

by Kubatko

/
1.
2.
3.
02:55
4.
5.
6.
7.
05:26
8.
9.
10.

about

(CZ)
Název “Krasohled” pro mě znamená barvy, které reprezentují hosté na albu, ale zároveň také určitou soudržnost ve tvarech, kterou tvoří moje hudba.
Třetí album je výsledek mého hudebního vkusu a vývoje od dob alba “Vzduchoplavec”. Moje hlavní myšlenka byla udělat elektronické album s různými vokalisty, krátkými skladbami, rozmanitými a zábavnými. Doufám v to, že se mi tohle snad povedlo a také doufám v to, že si album užijete stejně tak moc jako já, když jsem ho dělal. Velké díky patří hostům, kteří si našli čas a na “Krasohledu” se podíleli.

(EN)
“Krasohled” (in Czech) means “Kaleidoscope” in English.
This name reflects how my music can have very different meanings and moods when you “shake it” with another persons voice. I wanted to have a variety but still keep the very something that would connect it all together.
My third album is the result of my recent music taste and thinking that was evolving since “Vzduchoplavec” album to this new album “Krasohled”. The main idea I had was to make an electronic album with different vocalists and make the songs short, diverse and fun. I really hope I achieved that and that you will feel the fun I had while making “Krasohled” real. Big thanks and appreciation goes to the wonderful artists that were working with me on “Krasohled”.

credits

released August 27, 2012

tags

license

all rights reserved

about

Kubatko Středočeský, Czech Republic

Kubatko has always been a big animal lover, a sloth fan, a short-track bicycle rider and a synthetic pad appreciator. His musical “career” has always been about putting different elements together, mostly fluffy pads, fresh beats and ear-friendly-visible bass. ... more

contact / help

Contact Kubatko

Streaming and
Download help

Shipping and returns

Redeem code